AİLE HUKUKU

Aile Hukuku, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamında olup evlenme, nişanlanma,  anlaşmalı/çekişmeli boşanma, nafaka, mal paylaşımı, maddi ve manevi tazminat, babalık ve soy bağı vb. gibi davalarını kapsayan hukuk dalıdır. Aile hukuku kapsamında Türk Medeni Kanunu'nda ve diğer bazı özel yasalarda düzenlenen konulara ilişkin uyuşmazlıklar Aile Mahkemelerinde görülmektedir.

Aile Hukuku toplum içindeki düzenin korunmasını ve aile birliğinin güvenli ve huzurlu şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Ülkemizin çoğu yöresinde kına, kız isteme, nişan vb. gibi çeşitli örf, adet ve gelenekler sürdürülmektedir. Bunun akabinde kişiler arasında nişanlanma ve evlenme durumu meydana gelmektedir. Ayrıca nişanlanma ve evlenme esnasında çiftlerin aileleri gelin veya damadın kendilerine veyahut ailesine bazı hediyeler, altın ya da değerli taşlar, takılar vermektedir.

Bu noktada söz konusu mevzubahis edilen durumların her birinin aslında Aile Hukuku açısından birer hukuki işlem niteliğinde olduğu unutmamalıdır. Dolayısıyla çiftlerin arasında herhangi bir problem çıkması akabinde, söz konusu durumların bozulması durumunda, kişilerin herhangi bir hak kaybına uğramaması açısından Aile Hukuku alanında uzmanlaşmış avukatlardan yardım alması pratik, yararlı ve hızlı çözüm için daha doğru bir karar olacaktır. Zira uzman aile avukatı, talep halinde gerektiğinde hukuki bilgi ve tecrübesiyle dava yoluna gitmeden aile bireyleri ile dostça anlaşmalar yapacak veyahut bu yol çözüme kavuşturmayacak ise dava yolu ile yine tüm lehe kanun ve düzenlemeleri kullanarak problemleri çözecektir.

Aile Hukuku Alanında Hizmet Sağladığımız Vekillik Hizmetlerinden Bazıları

ER&ÇAKIR Avukatlık Bürosu olarak büromuza bağlı hizmet sağlayan avukat ve danışmanlarımızdan alabileceğiniz bazı Aile Hukuku hizmet alanları;

 1. Anlaşmalı veya Çekişmeli boşanma davaları,

 2. Tarafların evlilik birliği içerisinde edindiği malların paylaşımına ilişkin işlemler, Mal paylaşım davası ve Katkı payı alacağı davaları,

 3. Velayet ve Vesayet davaları,

 4. Velayetin Değiştirilmesi ve Kaldırılması davası,

 5. Nafaka ve Maddi/Manevi Tazminat davaları,

 6. Babalık davası,

 7. Soy bağının reddi davaları,

 8. Evlat Edinme davası,

 9. Tanıma ve Tenfiz davaları vb.

Hızlı iletisim
 • 05318185934
 • 05318185934
 • info@eroglucakiroglu.av.tr